czwartek, 6 stycznia 2011

Dlaczego ludzie tak rzadko osiągają sukces?

Piotr WaydelSukces w życiu osiągają najczęściej ludzie o szerokich horyzontach, silnej potrzebie działania, myślący kreatywnie, postępujący w sposób niestandardowy. Stale poszukują nowych możliwości i nowych rozwiązań. Tymczasem ogromna większość populacji działa w sposób standardowy. Powiela postępowanie sw...
Sukces w życiu osiągają najczęściej ludzie o szerokich horyzontach, silnej potrzebie działania, myślący kreatywnie, postępujący w sposób niestandardowy. Stale poszukują nowych możliwości i nowych rozwiązań.

Tymczasem ogromna większość populacji działa w sposób standardowy. Powiela postępowanie swoich rodziców, znajomych, czy wzorców poznanych z mediów. Podstawową przyczyną tego jest wychowanie, szkoła i naturalny instynkt naśladowczy. Wydaje im się, że najłatwiej i najbezpieczniej powielać znane i sprawdzone metody.

Małe dziecko jest ciekawe świata. Pyta, docieka, próbuje różnych rozwiązań i poszukuje swojej drogi. Najczęściej jest strofowane, zbywane i sprowadzane do porządku.
W tym okresie, najczęściej pokazuje mu się również różne wzory do naśladowania typu:
Zobacz, jaki Jacuś jest grzeczny.
Poukładał zabawki, nie zadaje niepotrzebnie pytań, nie rozebrał zabawki na części, żeby zobaczyć, co w środku.
Itd.
Tłumi się w ten sposób naturalną ciekawość i kreatywność dziecka.

Jeszcze gorzej jest w szkole. Z racji bezmyślnie pojętej demokracji i równości, wszystkich niezależnie od zdolności i predyspozycji uczy się tego samego, równając poziom do najmniej zdolnych jednostek. Zwalczany przy tym jest każdy objaw indywidualnego myślenia. Wszyscy muszą myśleć i interpretować tak samo. Pełna standaryzacja.

Nacisk kładziony jest przede wszystkim na jednostronne przekazywanie konkretnego zasobu informacji od nauczyciela do ucznia. Taki sposób nauczania tworzy z ucznia bierną jednostkę z podstawowym zasobem wiadomości. Najważniejsze w takiej szkole to zaliczyć, zdać, nauczyć się na pamięć, zdobyć odpowiednią ilość punktów, a nie dogłębnie zrozumieć, żeby potrafić wykorzystać wiedzę do rozwiązywania najróżniejszych problemów, jakie przyniesie życie. Nagradzane stopniami jest wyłącznie przyswojenie, nawet bezmyślne, zadanej wiedzy i to w podanej postaci.

Nie uczy się aktywności umysłowej i kreatywności, ani podejmowania prób różnych metod rozwiązywania problemów. A przecież w życiu umiejętność skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest o wiele ważniejsza od wiedzy książkowej, którą zawsze można (i trzeba) uzupełniać. Nawet z myślących jednostek taka szkoła może wyprodukować ludzi, którzy potrafią tylko wykonywać polecenia, a nawet potrzebują rady jak zaplanować sobie życie.

Namacalnym dowodem tego jest niewielki odsetek osób, które podejmują samodzielne decyzje życiowe i pracują dla siebie, a nie na kogoś, kto za nich myśli i teoretycznie zabezpiecza byt. Takie szkoły nie tylko nie rozwijają kreatywności, ale niszczą ją, tak jak i próby niezależnego myślenia oraz wszelką indywidualność.

Nagrodą za punkty i stopnie jest dostawanie się do coraz wyższych szkółek, które stosują te same metody. Tylko specjalizacja jest coraz węższa.

Wyższe uczelnie zamiast wypuszczać absolwentów o szerokich horyzontach, kreatywnym myśleniu, zmotywowanych i przygotowanych do sprostania wszelkim wyzwaniom, kształcą zasobniki wąskiej wiedzy encyklopedyczno-historyczno-technicznej, które nijak się mają do potrzeb i wyzwań rynku. Tacy ludzie często nie potrafią poradzić sobie z najprostszym problemem, który wykracza poza ich wąską specjalizację i wymaga twórczego myślenia, działania i poszukiwania.

Nic dziwnego, że zamiast poszukiwać swojej drogi życia, pełnej problemów, wyzwań i sukcesów, próbują znaleźć etat w dowolnej firmie, gdzie ktoś inny będzie za nich myślał i decydował.

Pocieszeniem, wsparciem i wytłumaczeniem dla nich jest fakt, że wszyscy w otoczeniu bliższym i dalszym robią tak samo. Często nie przychodzi im nawet do głowy, że życie może wyglądać inaczej.

Wiedzy można się nauczyć z książki czy Internetu w dowolnej chwili, ale nic nie może zastąpić kreatywności i twórczego myślenia. Nic też nie zastąpi straconych szans rozwoju tych zdolności w najbardziej aktywnym okresie życia dziecka.

A przecież tak łatwo jest zorganizować dowolne zajęcia w formie połączenia zabawy, nauki i konkursów. Takie ćwiczenia zorganizowane jako twórcza burza mózgów i wykorzystujące wszelkie dostępne metody stymulacji myślenia twórczego, nawet tak proste jak sześć kapeluszy, rozwijają kreatywność, poszerzają horyzonty myślowe i pozwalają w przyszłości „wziąć się za bary” z dowolną przeciwnością losu na zasadzie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a tylko nieodpowiednie rozwiązania.

Takie zajęcia są przydatne w każdym wieku. Nawet w przypadku już ukształtowanych i sformatowanych standardowo jednostek, wyjałowionych przez system z kreatywności, pozwalają na szersze spojrzenie i zorientowanie się, jak wiele jest możliwości i rozwiązań. Może stać się to impulsem, który zmieni całe życie.

Piotr Waydel

Przyczyna i skutek - żelazna zasada pieniądza

Aleksander
Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś nad swoimi celami w życiu, na pewno choć raz myślałeś o osiągnięciu finansowej niezależności, tak by osiągnąć taki stan, w którym nie będziesz musiał się więcej przejmować pieniędzmi.
Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś nad swoimi celami w życiu, na pewno choć raz myślałeś o osiągnięciu finansowej niezależności, tak by osiągnąć taki stan, w którym nie będziesz musiał się więcej przejmować pieniędzmi.

Dobrą wiadomością jest to, że osiągnięcie finansowej niezależności jest w dzisiejszych czasach o niebo łatwiejsze niż kiedykolwiek w naszej historii. Nie powinieneś pozwolić na to, aby określenie dzisiejszych czasów jako złotej ery ludzkości nie przystawało do Twojego życia.

Pieniądze posiadają własną moc i zazwyczaj otaczają tych ludzi, którzy traktują je poważnie. Pieniądze płyną do tych ludzi, którzy potrafią przekształcić je w najbardziej wartościowe dobra i usługi i którzy potrafią zainwestować je tak, by mogli na tym skorzystać również inni. Jednocześnie pieniądze odpływają od tych, co nie potrafią posługiwać się pieniędzmi, którzy wydają je w mało produktywny sposób.

Twoim zadaniem jest zgromadzić jak najwięcej pieniędzy i użyć ich w najbardziej optymalny sposób, aby podnieść jakość swojego życia i osób na których Ci zależy.

Oto 1 z 21 żelaznych zasad Briana Tracy dotyczących pieniędzy:

Przyczyna i skutek

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Każdy efekt ma swoją przyczynę.

Sukces, czy porażka; bogactwo, czy bieda ma swoją przyczynę. Każda akcja rodzi określony skutek, bez względu na to, czy jest on zauważalny, czy nam się on podoba, czy nie. To w konsekwencji oznacza, że jeżeli będziemy mieli jasne cele i będziemy świadomi tego co chcemy osiągnąć, prawdopodobnie nam się to uda.

Przykładowo można przeanalizować życie tych, którzy osiągnęli, podobny od naszego, cel i postępując podobnie powinniśmy odnieść sukces. Ta zasada dotyczy każdego aspektu Twojego życia, nie tylko pieniędzy.

Niezależność finansowa to swoisty efekt. Prowadzi do niego szereg określonych przyczyn. Jeżeli uda Ci się zidentyfikować te przyczyny i uda Ci się wdrożyć je we własne działania, z dużym prawdopodobieństwem osiągniesz to, co udało się milionom osób wcześniej.

Twoje myśli to przyczyny, a warunki w jakich jesteś to efekty - inaczej mówiąc ludzka myśl ma siłę stwórczą. Myśli to podstawowe siły tworzące Twój świat. Większość rzeczy i ludzi wokół Ciebie otacza Cię właśnie dlatego, że myślisz w określony sposób. Jeżeli zmieniasz sposób myślenia, zmieniasz swoje życie - czasami nawet dosłownie w kilka sekund. Twoje życie staje się takie o jakim myślisz przez większość czasu.

O tym jak się czujesz nie decyduje to, co Ci się przytrafia, ale to jak myślisz o tym co Ci się przytrafia. To nie świat zewnętrzny dyktuje warunki w jakich masz żyć, ale świat wewnętrzny, który kreuje warunki życiowe. Konkretniej, to sposób w jaki myślisz o pieniądzach i o swojej sytuacji finansowej w dużym stopniu definiuje Twój obecny stan.

Poprawna diagnoza to zawsze połowa sukcesu lekarza. Spójrz na własne życie, swoją sytuację i Twojej rodziny i przeanalizuj jak to co myślisz, czujesz i robisz i wpływa na rezultaty jakie w efekcie otrzymujesz. Bądź szczerzy wobec siebie.

Trzy żelazne prawa zdobywania bogactwa

Aleksander
Prawo przekonań, prawo oczekiwań i prawo przyciągania to trzy fundamentalne zasady, które wyznaczają początek drogi do bogactwa. Określony sposób myślenia to baza bez której nie da się osiągnąć sukcesu.
Prawo przekonań
W cokolwiek wierzysz głęboko uczuciowo przeistacza się w Twoje postrzeganie rzeczywistości. W większości Twoje postępowanie jest spójne z Twoimi przekonaniami. Szczególnie dotyczy to przekonań na własny temat. Przekonania działają jak zestaw filtrów, które usuwają wszystko, co nie jest spójne z Twoim postrzeganiem.

Człowiek nie wierzy w to co widzi, ale widzi to, w co już wierzy...

Odrzuca się informację, która jest sprzeczna z tym w co już wierzymy bez względu czy te przekonania są oparte na faktach, czy urojeniach.

Ta zasada ma szczególne zastosowanie w przypadku tematu pieniędzy. Doskonałym wzorcem przekonań, który możemy wykształcić w sobie to wiarę, że nasze przeznaczenie to sukces i niezależność finansowa. Jeżeli jesteś przekonany do takiego celu, Twoje wszystkie działania będą spójne z Twoimi przekonaniami.

Najgorsze przekonania to te, które zakładają, że nasze własne możliwości są ograniczone, że nie będziemy w stanie niczego osiągnąć. Nie pozwól skreślić sukcesu ze swojej życiowej ścieżki tylko przez utarte fałszywe przekonania. Pozwól sobie marzyć. Nie bądź ofiarą własnych i cudzych przekonań.


Prawo oczekiwań
W kilku słowach zasada mówi nam, że czegokolwiek, z pewnością siebie, oczekujemy od życia staje się naszą samospełniającą się przepowiednią.

Za każdym razem kiedy opowiadasz lub myślisz o tym jak sprawy się potoczą, stajesz się prorokiem przyszłych wydarzeń. Jeżeli oczekujesz pozytywnych rzeczy, te nie omieszkają się przydarzyć częściej niż te mniej pozytywne. Jeżeli ciągle jesteś przekonany, że same złe rzeczy będą Ci się przytrafiać, w większości przypadków nie będziesz zawiedziony.

Zamożni ludzie oczekują tego, że będą bogaci. Ludzie sukcesu oczekują tego, że odniosą sukces. Szczęśliwi i zadowoleni ludzi oczekują tego, że będzie im towarzyszyć szczęście i zadowolenie.

I co najważniejsze, Twoje oczekiwania są w większości pod Twoją kontrolą. Zatem oczekuj samych najlepszych rzeczy od siebie. Wyobraź sobie, że masz nieograniczone możliwości i możesz osiągnąć wszystko co sobie wyznaczysz za cel. Twoja przyszłość jest ograniczona tylko i wyłącznie przez Twoją wyobraźnię, a to co dotychczas osiągnąłeś jest tylko namiastką tego do czego jesteś zdolny. Wyobraź sobie, że najlepsze chwile jeszcze przed Tobą i wszystko co dotychczas robiłeś było przygotowaniem do tego co ma nadejść.


Prawo przyciągania
Każdy z nas jest żyjącym magnesem. Niezmiennie przyciągamy do swojego życia ludzi, sytuacje i okoliczności, które to powstają w harmonii z naszymi dominującymi myślami.

Zasada ta tłumaczy większość sukcesów i porażek w biznesie i w życiu osobistym. Wszystko co otacza Cię do dzisiaj istnieje przez to w jaki sposób myślisz. Możesz zmienić swoje życie, poprzez zmianę sposobu myślenia.

Kiedy wykształcisz w sobie palące pragnienie sukcesu finansowego wytwarzasz w ten sposób w pewnym abstrakcyjnym sensie (może zabrzmieć zabawnie, ale ciężko znaleźć dobrą metaforę) "pole siłowe pozytywnej energii", które przyciąga ludzi, pomysły i szanse do naszego życia, tak by pomóc przekuć cele w rzeczywiste rezultaty.

Spójrz teraz na aspekt finansowy swojego życia i zobacz w jaki sposób harmonizuje się z tym co myślisz. Bierzesz odpowiedzialność za wszystkie dobre rzeczy, które Ci się przytrafiły, ponieważ przyciągałeś je do siebie myśląc o nich. Teraz spójrz na rzeczy, z których nie jesteś zadowolony i wiedz, że za nie jesteś również odpowiedzialny. Zastanów się, co było nie tak w Twoim sposobie myślenia i co można zmienić w swoim nastawieniu.

Bogactwo: Zasada zgodności i obfitości

AleksanderTwój świat zewnętrzny jest odbiciem Twojego świata wewnętrznego i jest zgodny z dominującym schematem myślenia. Żyjemy we wszechświecie w którym jest wystarczająco dużo dóbr dla wszystkich, którzy tego pragną i są zdolni do poznania praw pozwalających na ich uzyskiwanie.
Zasada zgodności

Twój świat zewnętrzny jest odbiciem Twojego świata wewnętrznego i jest zgodny z dominującym schematem myślenia.

Nie może Ci się przydarzyć nic o ile nie jest to "zgodne" z Twoim światem wewnętrznym. Inaczej mówiąc, jeżeli chcesz zmienić swoje życie musisz zacząć od swojego wnętrza.

Często używa się na to określenia "mentalny odpowiednik". Twoim zadaniem zatem jest wykształcić w sobie mentalny odpowiednik osoby, która jest kimś kim chciałbyś być w realnym świecie. Sęk w tym, że nie możesz być daną osobą na zewnątrz jeżeli nie jest ona obrazem osoby stworzonej w Twoim umyśle, czyli inaczej nie jest odbiciem zewnętrznym Twojej osobowości.

Twoje życie jest jak lustro. Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie zobaczysz "siebie". Twoje związki z ludźmi na przykład odzwierciedlają Twoją osobowość. Twoje nastawienie do życia, zdrowie, sytuacja finansowa są odbiciem Twoich dominujących schematów myślenia.

Zasada zgodności jest w zasadzie fundamentem każdej wiary i wielu myśli filozoficznych. Jest kluczem do szczęścia i wolności osobistej; do sukcesu i życiowej satysfakcji.

Tak naprawdę jest tylko jedna rzecz, którą możesz kontrolować, a jest nim sposób myślenia. Kontrolując swój sposób myślenia zaczynasz kontrolować wszystkie aspekty swojego życia. Mówiąc i myśląc o tym czego pragniesz i rezygnując z mówienia i myślenia o tym czego nie chcesz stajesz się architektem własnego przeznaczenia.

Zasada obfitości

Żyjemy we wszechświecie w którym jest wystarczająco dużo dóbr dla wszystkich, którzy tego pragną i są zdolni do poznania praw pozwalających na ich uzyskiwanie. Oznacza to w praktyce, że nigdy nie jest za mało pieniędzy, które jesteś w stanie zarobić. Nie ma realnych oznak wyczerpywania się pieniędzy. Możesz mieć tyle ile zapragniesz i ile potrzebujesz. Żyjemy w bardzo hojnym wszechświecie. Z każdej strony pojawiają się ciągle szanse i okazje, które umożliwiają nam osiągnięcie tego czego pragniemy. Nastawienie ukazujące postrzeganie obfitości, a nie niedoboru to pierwszy krok by zarobić dużo pieniędzy.

Ludzie są bogaci, ponieważ decydują się być bogatymi. Ci którzy zarabiają dużo pieniędzy głęboko wierzą w to, że są do tego zdolni. Wierzą w to, więc postępują zgodnie z tym co myślą. Konsekwentnie postępują tak by przekształcić obraz w swojej głowie w rzeczywistość.

Ludzie są biedni, ponieważ jeszcze nie zdecydowali się na to by zostać bogatymi. W książce "Sekret Milionera" Marka Fishera, tytułowy milioner pyta młodego człowieka zainteresowanego jak zostać milionerem

- Dlaczego jak dotąd nie jesteś bogaty?


Każdy powinien zadać sobie takie pytanie. To jak odpowiesz na to pytanie, pozwoli Ci odkryć ciekawe informacje na własny temat. Odpowiedzi na to pytanie pozwolą Ci odkryć ograniczające Cię fałszywe przekonania, wątpliwości, obawy i oczywiście ulubione wymówki. Wszystkie racjonalizacje i usprawiedliwienia. DLACZEGO JAK DOTĄD NIE JESTEŚ BOGATY?!

Zapisz sobie wszystkie powody jakie Ci przyjdą do głowy. ZRÓB TO TERAZ!